Odpovedi

Jaká je teplota nerezového komína?

AISI-430 a AISI 409 – má střední antikorozní vlastnosti a tepelnou odolnost do 450 C. V komínech lze použít pouze pro plynové kotle s nízkou intenzitou provozu (periodické použití např. ve venkovském domě o víkendech). Jedná se o ocel pro všeobecné použití, ze které můžete vyrobit i domácí digestoře a vnější pláště.

AISI-439 – díky malému množství přísad niklu a titanu je vhodný pro levné komíny (ale s výhradou tvorby malého množství kondenzátu).

AISI-321 – je odolný vůči korozi, kyselinám a teplu díky velkému množství niklu a titanu v jeho složení. Z něj vyrobené trubky a komíny mají zvýšenou životnost a mohou pracovat při teplotách 600–800 °C.

AISI-316 – přítomnost molybdenu zvyšuje korozní odolnost, pevnost a houževnatost oceli. Je to nejlepší volba pro komíny naftových a plynových kotlů.

PRO TY, KTEŘÍ MAJÍ ZÁJEM POROZUMĚT:

Při hoření paliva v kamnech a krbech se uvolňuje řada kyselin, které mají na kov agresivní účinek. Jsou součástí kondenzátu, který se usazuje na vnitřních stěnách komína a způsobuje rychlou korozi.

Jaké kyseliny vznikají při spalování:

  • Dusík – výsledek reakce oxidu dusíku (NO2) s vodní párou (H2O);
  • sírový – výsledek reakce oxidu sírového (SO3) a vody;
  • Uhlí – výsledek reakce oxidu uhelnatého (CO2) a vody.

Aby bylo možné odolávat neustálému působení kyselin, jsou do oceli přidávány různé antikorozní přísady. Jejich obsah určuje tuzemská norma GOST nebo obdobná americká norma AISI.

Jak vybrat správnou třídu oceli pro komín?

Co si vybrat: komín z oceli AISI 321 o tloušťce 0,5 mm nebo AISI 430 o tloušťce 1 mm?

Většina kupujících si vybere ocel o tloušťce 1 mm. Koneckonců, čím tlustší, tím spolehlivější. Ale ve skutečnosti je všechno přesně naopak! A tady jde o složení oceli.
Musíte se dívat ani ne tak na tloušťku, jako na odolnost kovu proti kyselinám a tepelnou odolnost.

Třídy oceli používané při výrobě komínů

ocel Aisi 409 Aisi 430 Aisi 201 Aisi 444 Aisi 304 Aisi 321 Aisi 316 AISI 309/310
Obsah chrómu (Cr) 12% 17% 15% 18% 18% 18% 17% 24%
Obsah niklu (Ni) 1% 8% 10% 12% 20%
Obsah titanu (Ti) 1% 1%
Obsah molybdenu (Mo) 2% 2%
Odolnost proti korozi
(mírně agresivní prostředí)
velmi nízký velmi nízký velmi nízký + хорошая хорошая + +
odolnost vůči kyselinám
(agresivní prostředí)
skvělé skvělé хорошая
teplota na 400 na 450 na 700 na 450 na 1000
Odolnost vůči teplu nízký střední střední střední хорошая хорошая
Odolnost vůči teplu хорошая skvělé
Působení magnetu zmagnetizované zmagnetizované ne magnetické zmagnetizované ne magnetické ne magnetické ne magnetické ne magnetické
S vnějším okruhem v izolovaných komínech большая
korozi
stopy
koroze
stopy
koroze
změny
není patrný
Kapalné palivo + +
Plyn + + + + +
dřevo + +
Uhlí +
Přečtěte si více
Kdy je nejlepší čas na ryby: novoluní nebo úplněk?

Stručné závěry z této tabulky:

AISI-430 – má střední antikorozní vlastnosti a tepelnou odolnost do 450 C. V komínech lze použít pouze pro plynové kotle s nízkou intenzitou provozu (periodické použití např. ve venkovském domě o víkendech). Jedná se o ocel pro všeobecné použití, ze které můžete vyrobit i domácí digestoře a vnější pláště.

AISI-439 – díky malému množství přísad niklu a titanu je vhodný pro levné komíny (ale s výhradou tvorby malého množství kondenzátu).

AISI-321 – je odolný vůči korozi, kyselinám a teplu díky velkému množství niklu a titanu v jeho složení. Z něj vyrobené trubky a komíny mají zvýšenou životnost a mohou pracovat při teplotách 600–800 °C.

AISI-316 – přítomnost molybdenu zvyšuje korozní odolnost, pevnost a houževnatost oceli. Je to nejlepší volba pro komíny naftových a plynových kotlů.

AISI 304 – je vysoce legovaná chromniklová nerezová ocel. Navíc se jedná o austenitickou ocel s nízkým obsahem uhlíku. Na rozdíl od jiných ocelí je ocel AISI 304 žádaná díky své vysoké kvalitě a rozumné ceně. Při výrobě komínů je tato ocel jako vnější plášť nepostradatelná.

AISI 409 – – rozpočtová tepelně odolná nerezová ocel pro všeobecné použití s ​​poměrně nízkým výkonem. Najde uplatnění v oblastech s mírně korozivním prostředím nebo tam, kde je vyžadována odolnost vůči mírným teplotám.

Nyní chápete, proč i při tloušťce 0,5 mm vydrží komín vyrobený z AISI 321 déle než z AISI 430. Vysoký obsah niklu zajišťuje jeho trvanlivost a odolnost proti kyselinám.

Doporučení pro jakosti oceli používané při výrobě komínů

typ instalace Teplota spalin, °C Tloušťka čedičové tepelné izolace, mm ocel
Kondenzační plynové kotle 60 30 AISI 304,
AISI 316
Dieselové kotle 150-250 30 AISI 316
Plynové kotle 110-180 30 AISI 304,
AISI 316
Instalace plynových pístů 450-600 50 AISI 304,
AISI 316
Soupravy dieselagregátů 450-600 50 AISI 316
Jednotky s plynovou turbínou 450-600 50 AISI 316
kotle na tuhá paliva,
Saunová kamna
500-700 50-100 AISI 304,
AISI 430
Krby 500-600 50-100 AISI 304,
AISI 430

Specialisté Teplo-IZBA jsou otevřeni vašim dotazům a vyberou systém a model, který nejlépe vyhovuje charakteristikám vašeho zařízení a jeho zamýšlenému účelu.

Sendvičové komíny v posledních letech nahradily zděné komíny a jsou široce používány u kamen, krbů a kotlů. Předností sendvičových komínů je nízká hmotnost, hladká pracovní plocha, snadná montáž a hlavně design, který je odlišuje od ostatních ocelových odtahových systémů.

K čemu je sendvičový komín a jaké jsou jeho vlastnosti? Při spalování paliva vzniká kouř a vodní pára. Pokud teplota spalin klesne na „rosný bod“ (55-60°C), pak se pára změní na vodu a objeví se kondenzát. Téměř vždy kondenzát obsahuje kyseliny: méně ze spalování dřeva, více z plynu a kapalných paliv. Kyselý kondenzát koroduje stěny potrubí, díky čemuž se stává nepoužitelným. Pokles teploty spalin navíc zhoršuje trakci.

Přečtěte si více
Jaké rostliny by se kozám neměly dávat?

Sendvičový komín se skládá ze dvou okruhů – ocelových trubek různých průměrů, zasazených jeden do druhého. Prostor mezi nimi je vyplněn izolací. Odtud je snadné usoudit, proč je potřeba sendvičová trubka pro komín a jak to funguje. Díky izolaci kouř neochlazuje, netvoří se kondenzace a je zachován stabilní tah. Kromě toho se vnější okruh tohoto provedení zahřívá méně než vnitřní, což snižuje riziko požáru.

Z čeho je vyrobena komínová sendvičová trubka?

Vyrobeno z oceli a izolace, na jejíž vlastnosti jsou kladeny přísné požadavky. Nejlepší sendvičové komíny jsou odolné vůči tepelnému namáhání a mají požadovaný stupeň odolnosti vůči kyselinám.

Druhy oceli pro sendvičové komíny, které jsou vhodné pro výrobu jejich vnitřního obrysu:

  • AISI 304 – chromniklová nerezová ocel. Odolává teplu až do 850°C a je odolný vůči kyselinám;
  • AISI 430 – vydrží zahřátí až na 900 ° C, ale jeho odolnost proti kyselinám je o něco nižší;
  • AISI 310S – odolný proti oxidaci a ohřevu do 1000 °C, vhodný pro kamna na uhlí a dřevo;
  • AISI 316L – má zvýšenou odolnost proti kyselinám, jelikož obsahuje molybden. Používá se v komínech pro plynové a naftové kotle;
  • AISI 444 – liší se od AISI 316L nepřítomností niklu ve složení. Odolává kyselinám ve spalinách a teplu do 400°C.

Vnější obrys je vyroben z nerezové oceli AISI 304 nebo AISI 430 nebo z pozinkované oceli s práškovým nástřikem.

Tepelná izolace sendvičových komínů je vyrobena z nehořlavých materiálů. K tomuto účelu lze použít následující:

  • čedičová vlna Izovol, určená pro ohřev až do 600 ° C;
  • Kerablanket keramické vlákno s vyšší tepelnou odolností – do 1000°C;
  • expandovaný vermikulit (až 1100-1200°C).

Jak vybrat sendvičovou komínovou trubku

V první řadě se volí jeho vnitřní průměr – musí odpovídat průměru výstupní trubky ohřívače.

Volba oceli vnitřního kanálu závisí na palivu, na kterém ohřívač pracuje. U vnějšího potrubí není tolik důležitá odolnost vůči vysokým teplotám a kyselinám ve spalinách, ale velkou roli zde hraje estetika. Leštěná nerezová ocel je krásná, ale ne vždy se hodí do designu domu a v některých případech je preferován lakovaný kov.

Tloušťka materiálů je také důležitá:

  • pro vnitřní kanál se používá ocel o tloušťce 0,5, 0,8 nebo 1 mm. Volba závisí na provozních podmínkách komína – zejména na teplotě kouře. Tloušťka venkovního potrubí pro domácí použití je obvykle 0,5 mm;
  • tloušťka tepelné izolace komína se pohybuje od 25 do 100 mm. Obecně platí pravidlo, že čím vyšší je výkon zdroje tepla a teplota v potrubí, tím silnější je izolační vrstva. Příliš silná izolace však může být škodlivá – zvyšuje tepelné zatížení vnitřního okruhu, a to je spojeno s její deformací a vyhořením.

Chcete-li zjistit, který sendvičový komín je pro váš domov nejlepší, pomůže vám konzultace s odborníkem, který jej vybere s ohledem na všechny nuance.

Přečtěte si více
Opuncie – Tento kaktus dodává domovu nevšední atmosféru.

Začneme sestavovat

Proces montáže komína nebude trvat dlouho, protože jeho prvky jsou připojeny přes zásuvky. Dodržování jednoduchých pravidel vám umožní vytvořit spolehlivý a účinný kouřový systém:

  • nejprve je třeba vypočítat výšku a určit konfiguraci, která závisí na umístění komína. Na tomto základě se volí počet a tvar potřebných prvků;
  • pokud jsou v konstrukci vodorovné úseky, jejich celková délka nemůže být větší než 1 metr, jinak se trakce zhorší;
  • směr montáže – zdola nahoru;
  • sendvičový komín je připojen k peci pouze přes startovací prvek;
  • všechny spoje musí být chráněny tepelně odolným tmelem;
  • pro upevnění modulů na stěnu se používají speciální svorky;
  • k pevnému upevnění horní části komína se používají strie;
  • přilehlé plochy jsou chráněny protipožárními clonami.

Životnost nerezové komínové sendvičové trubky

Odhaduje se na 10-15 let – samozřejmě při dodržení všech pravidel pro výběr, montáž a provoz komína. V opačném případě nelze očekávat dlouhou životnost.

Komín vydrží déle, pokud se používá méně často – například na venkově, kam se v zimě jezdí jen o víkendech, nebo v lázeňském domě, který se nepoužívá každý den. Při nepřetržitém provozu je nepravděpodobné, že bude možné prodloužit životnost, ale lze přijmout opatření, aby se nesnížila: před začátkem a na konci topné sezóny by mělo být provedeno čištění a revize kouřového kanálu ven. Pokud se zároveň ukáže, že se některý prvek stal nepoužitelným, je nahrazen novým.

Hodnocení výrobců sendvičových komínů

Analýza prodeje ocelových stavebnicových systémů, dlouholeté zkušenosti našich montážníků a zpětná vazba od zákazníků nám umožňují nabídnout informované posouzení sendvičových komínů. Zakládá si na slušné kvalitě materiálů a zpracování, stejně jako na snadné montáži a odolnosti systému.

  • První místo Naše hodnocení obsadila řada sendvičových komínů Craft HT. Materiály: ocel AISI 310S tloušťka 0,8 mm uvnitř, AISI 304 tloušťka 0,5 mm vně, izolace Cerablanket. Vhodné pro vysoké teploty – až 800°C, stejně jako pro suché a mokré provozní režimy.
  • Na druhém místě – řada komínů Craft HF z kyselinovzdorné oceli AISI 316L 0,8 mm (vnější – AISI 304 0,5 mm). Používá se se všemi druhy paliv, včetně plynu a motorové nafty, pro suchý a mokrý režim. Izolace – Izovol. Maximální ohřev – až 600°C.
  • Třetí Místo zaujímají komíny Ferrum z oceli AISI 430 o tloušťce 0,5 a 0,8 mm s izolací Izovol nebo Cerablanket. Sortiment zahrnuje dvě řady: GS pro spaliny plynu (do 450°C) a HF pro palivové dřevo a uhlí s provozními teplotami do 600°C. Vnější potrubí je vyrobeno z nerezové oceli nebo pozinkované oceli a u vnitřních komínů Ferrum BlackSide je potaženo černým žáruvzdorným smaltem (do 600°C).

Похожие статьи:

  • Základy a vzdálenosti ke stěnám pro saunová kamna a vytápění krbů
  • Jak vybrat nejlepší kamna pro koupele a sauny v roce 2023?
  • Jak zvýšit tah v komíně?
  • Komíny: typy, konstrukční prvky, instalace v lázeňském domě
  • Čištění komínů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button